Siniša Mataič

Jakého kurzu jste se na ANOMALIA zúčastnil?

Jedno léto jsem absolvoval všechny kurzy, myslím, že to byly základy animace s Markem Touškem, workflow s Keithem Lango, základy herectví a pantomimy s Richem Quadem a pokročilé herectví s Andy Schmidtem. A o něco později toho roku krátký film s Anthonym Wongem. Následující rok pak kurz animace tvorů s Kennym Royem.

 

Jak ti studium na ANOMALIA pomohlo se vstupem do animace, her a vfx?

Můžu říct, že ANOMALIA byla zásadní zkušenost, díky níž jsem získal několik pracovních zakázek a poznal nové lidi, přátele a spolupracovníky.

 

Na čem právě pracuješ? A co máš v oboru za sebou?

V současné době jsem hlavní umělec a animátor nezávislé počítačové hry Format Earth. Animuji také krátký 2D film Professor Balthazar. Předtím jsem pracoval na několika seriálech a zakázkách na volné noze – reklamách a krátkých filmech. Táhne mě to vždycky k menším produkcím, kde člověk může více ovlivnit uměleckou stránku projektu.

 

Co jsi dělal předtím, než jsi se zúčastnil kurzu na ANOMALIA?

Pracoval jsem na svém krátkém filmu Off Belay.

 

Jak rychle se ti po absolvování kurzu na ANOMALIA podařilo získat první práci v oboru?

Před tím jsem dělal především 2D animaci, po ní jsem asi do půl roku získal práci jako 3D animátor na seriálu Talking Tom.

 

Co jsi se naučil během studia i během práce v animaci, hrách a vfx?

Naučil jsem se toho spoustu. A pořád se ještě učím. Animace je velmi náročná, komplexní dovednost. Od výtvarných po technické aspekty, animace se neustále proměňuje. Člověk se nikdy nezačne nudit a nikdy nemůže říct: „Myslím, že už umím všechno.“

 

Co bys poradil někomu, kdo zvažuje vstup do oboru?        

Vydržte. Bude to těžké, je to těžké, ale stojí to za to. Soustřeďte se na základy, ty si opravdu zautomatizujte. A užívejte si to. Pokud by vás to nebavilo, proč to dělat?

 

Kdybys měl jedním slovem popsat čas strávený na ANOMALIA, které by to bylo, a proč?

Úžasný.

Jste někde, kde můžete pronikat do tajů animace s předními profesionály oboru.  A navážete přátelství na celý život. Ano, myslím, že slovo úžasný to vystihuje.

 

Jaký je tvůj nejoblíbenější film a proč?

V tuhle chvíli bych řekl Perfect Blue. Tenhle film ukazuje, co může být animace. A že když máte talent, můžete i s malým rozpočtem vyprávět silné příběhy s úžasnou vizuální stránkou.